Święte Triduum Paschalne w naszej parafii
Zalecenia metropolity warszawskiego Kard. K. Nycza są takie, aby w tym czasie wszystkie uroczystości w parafiach odbywały się przy bardzo ograniczonym udziale wiernych albo bez ich udziału. Zachęcamy naszych parafian do duchowego współuczestniczenia w Liturgii Męki, Śmierci, i Zmartwychwstania Chrystusa poprzez transmisję telewizyjną lub internetową na portalu Archidiecezji Warszawskiej (archiwa.pl i kanał YuoTube)
WIELKI CZWARTEK – Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00. Spowiedź 9.00 – 10.00 i 15.00 – 16.30. W tym czasie okazja do przyjęcia Komunii św.
WIELKI PIĄTEK – Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00. Nie ma tzw. Ciemnej Jutrzni. Kościół jest otwarty do adoracji Najświętszego Sakramentu w tabernakulum. Spowiedź 9.00 – 10.00 i 15.00 – 16.30. W tym czasie okazja do przyjęcia Komunii św.
Wielka sobota – Z powodu przepisów administracyjnych, nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę. Rekomendujemy wiernym błogosławienie pokarmów w ramach liturgii domowej, podczas śniadania wielkanocnego, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny, według załączonego do niniejszych wytycznych. Nie ma tzw. Ciemnej Jutrzni.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU
PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Ojciec rodziny lub przewodniczący rozpoczyna znakiem krzyża:
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Wszyscy odpowiadają:
Amen.
Zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
Mt 6, 31 ab.32b-33:
Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza:
„Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane».”
Po odczytaniu tekstu przewodniczący rozpoczyna modlitwę Ojcze nasz., Zdrowaś Maryjo. oraz Wierzę w Boga.
Na zakończenie przewodniczący odmawia modlitwę:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy odpowiadają:
Amen
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy odpowiadają:
Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy odpowiadają:
Amen.
Ojciec rodziny lub przewodniczący kończy znakiem krzyża:
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Wszyscy odpowiadają:
Amen.
Transmisja poświęcenia pokarmów na kanale YouTube radamiastapodkowaleśna.
Spowiedź 9.00 – 10.00 i 15.00 – 16.30. W tym czasie okazja do przyjęcia Komunii św.. Kościół jest jest otwarty do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu w przygotowanym skromnym grobie
Liturgia Wigilii paschalnej – o godz. 20.00
Niedziela Zmartwychwstania – nie ma procesji rezurekcyjnej w poranek Wielkanocny o godz. 6.00
Msze o godz. 9.30, 11.00, 13.00 i 18.00
Jest wiele osób, które pozostając w rygorze kwarantanny bądź nie opuszczając swoich miejsc przebywania z obawy przed zakażeniem, a więc nie mogąc przystąpić do sakramentu spowiedzi, cierpi z powodu braku możliwości życia w łasce uświęcającej. Należy im przypomnieć – co uczyniła też Stolica Apostolska – że w przypadku, gdy ktokolwiek znajduje się w bolesnej niemożności przyjęcia rozgrzeszenia sakramentalnego, akt żalu doskonałego skutkuje przebaczeniem grzechów, również śmiertelnych. Akt żalu doskonałego, który pochodzi z miłości Boga kochającego ponad wszystko, należy wyrazić poprzez szczerą prośbę o przebaczenie w sposób, w jaki penitent w danej chwili potrafi. Jak tylko to będzie możliwe, każdy wierny powinien wyznać grzechy w spowiedzi sakramentalnej przed kapłanem.
ODPUST ZUPEŁNY
Papież Franciszek udzielił odpustu zupełnego na czas pandemii koronawirusa COVID-19. Dotyczy on trzech grup wiernych:
- zarażonych koronawirusem pozostających w szpitalach bądź kwarantannie domowej
- pracowników służb medycznych oraz osób opiekujących się tymi chorymi
Warunkiem dostąpienia odpustu zupełnego dla tych osób jest:
- brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu
- łączność duchowa poprzez transmisję z Mszą św. bądź Liturgią Godzin, modlitwa Różańca, Droga Krzyżowa, Koronka do Miłosierdzia, Akatyst albo przynajmniej pobożne odmówienie modlitwy Ojcze Nasz, Wierzę i modlitwy do Maryi
- ofiarowanie tego doświadczenia w duchu wiary w Boga i miłości wobec bliźnich
3. Trzecią grupą objętą odpustem specjalnym są wszyscy wierni modlący się o ustanie pandemii i życie wieczne dla jej ofiar (poprzez: adorację Najświętszego Sakramentu – przynajmniej pół godziny, lekturę Pisma Świętego – przynajmniej pół godziny, Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Akatyst, nabożeństwo Drogi Krzyżowej czy inne nabożeństwa).
Decyzją Ojca Świętego Franciszka, do otrzymania odpustu zupełnego wystarczy samo pragnienie spełnienia zwykłych warunków odpustu(spowiedź, Komunia św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego), jak tylko będzie to możliwe
Zachęcamy do pobrania gratis na komputer wersji elektronicznej tygodnika Idziemy, ze strony www.idziemy.pl